ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Δευτέρα 30 Αυγούστου 2010

ΣΕΡΒΙΑ - ΙΟΡΔΑΝΙΑ 112-69...Άνετα η Σερβία

Η δύσμοιρη Ιορδανία πλήρωσε τα σπασμένα της ήττας της Σερβίας από τη Γερμανία. Οι «πλάβι», ενισχυμένοι με τον Μίλος Τεόντοσιτς και παρά την απουσία του Νέναντ Κρστιτς (για τελευταία φορά), συνέτριψαν με 112-69 τους αντιπάλους τους. Εξαιρετικός ο Κέσελι με 21 πόντους (1/1 βολή, 7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Ο αγώνας...
Μόνο στο πρώτο δίλεπτο πρόβαλε αντίσταση στη Σερβία Ιορδανία, αφού μετά από τριάμισι λεπτά αγώνα οι «πλάβι» είχαν φτάσει σε διψήφια τιμή διαφοράς (17-7). Με μπροστάρη τον Ραντούλιτσα, τον Τεόντοσιτς να επιστρέφει... αγριεμένος από την τιμωρία του και τον Κέσελι να προσφέρει λύσεις στην επίθεση, η διαφορά έφτασε στο +21 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (51-30), το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-37.

Αμφιβολία για το νικητή δεν υπήρχε εξ αρχής και μοναδικό ενδιαφέρον μέχρι το τέλος συγκέντρωνε το ύψος της διαφοράς. Σαβάνοβιτς και Πέροβιτς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο δεύτερο μέρος και οι Σέρβοι ξεσπάθωσαν για τη χθεσινή ήττα-σοκ από τη Γερμανία φτάνοντας στο +37 (82-45) στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δευτεραθλητές Ευρώπης συνέχισαν ανηλεώς μέχρι τέλους κλείνοντας το ματς με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 112-69.

Οι «πλάβι» ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στο πρώτο όμιλο αντιμετωπίζοντας την Τετάρτη την Αυστραλία και την Πέμπτη την Αργεντινή με τον Νέναντ Κρστιτς να «ενεργοποιείται» ξανά, ενώ η Ιορδανία-που αποχαιρετά εκτός σοβαρού απροόπτου το Μουντομπάσκετ-θα αντιμετωπίσει διαδοχικά την Αργεντινή και τη Γερμανία.

Δεκάλεπτα: 20-33, 30-51, 48-83, 69-112.

Ιορδανία: Αλνατζάρ, Ράιτ 5, Αμπάς 15, Αλαουάντι 8, Σομπζόκοφ 9, Ντάγκλας 19, Ζάγκαμπ 2, Άλκας 5, Ιντάις 6.

Σερβία: Τεόντοσιτς 7 (7 ασίστ), Τέπιτς 7, Ράσιτς 6 (8 ασίστ), Πάουνιτς 5, Μπιέλιτσα 12 (6 ριμπ.), Μάρκοβιτς 1, Σαβάνοβιτς 21 (7 ριμπ.), Κέσελι 21, Πέροβιτς 20 (6 ριμπ.), Βελίτσκοβιτς 8, Μάτσβαν 4.

ΠΗΓΗ: sday.gr