ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

Τιμωρήθηκε που... πήγε για το 1-0 και πήρε τον βαθμό

Εμφάνιση ντροπή για τον ΠΑΟΚ που μέσα σε ένα κατάμεσο από ΠΑΟΚτσήδες γήπεδο του Πανσερραϊκού έμεινε στο 1-1. Ο Δικέφαλος παρόλο που προηγήθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα, στην συνέχεια έπαιξε για να κρατήσει το 1-0 και δίκαια την "πλήρωσε". Ξύπνησε μετά την ισοπαλία αλλά ήταν αργά.....

Ευθύνες για αυτήν την ήττα έχουν οι παίκτες που έδειξαν μετά 72' οταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γεωργιάδη πως... αν ήθελαν θα είχαν "καθαρίσει" από νωρίς τον αγώνα αφού μγια 18 λεπτά έπαιξαν "μονότερμα" τον Πανσερραϊκό και έκαναν πολλές ευκαιρίες με μεγαλύερη το δοκάρι στο 91' ύστερα από σουτ του Τσιρίλο. Ευθύνες έχει όμως και ο Μάκης Χάβος που στο 67' και πέντε λεπτά πριν ο Δικέφαλος δεχτεί το γκολ, έβγαλε τον καλύτερο και πιο δημιουργικό παίκτη του ΠΑΟΚ, τον Αθανασιάδη για να περάσει τον μέσο Κάτσε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να παίξει με έναν επιθετικό στην συνέχεια και να φαίνεται ότι ήθελε να κρατήσει αυτό το 1-0, που τελικά δεν μπόρεσε να το υπερασπιστεί.
Καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Αθανασιάδης που έδωσε και την υπέροχη ασίστ για το γκολ του Σαλπιγγίδη ενώ ιδιαίτερες καλές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός Τσουκαλας, με τον Δικέφαλο να "κερδίζει" τουλάχιστον έναν παίκτη. Ο 17χρονος Κάτσε απέδειξε ότι μπορεί να σταθεί σε υψηλό επίπεδο, έδειξε την άριστη τεχνική του αλλά δυστυχώς για αυτόν μπήκε στο γήπεδο και λίγο μετά ήρθε η ισοφάριση του Πανσερραϊκού.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Πανσερραϊκός: Ράντμαν, Αλβάρεζ, Παντελειάδης, Μαβενέ, Παπάζογλου, Κάστρο, Μπέλιτς, Λεοζίνιο (89' Κέρλα), Σουμπίνιο (66' Ανάκογλου), Γεωργιάδης, Νταλέ
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Ζουέλα (43' Σαβίνι), Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Τσουκαλάς (85' Παπάζογλου), Λίνο, Φωτάκης, Αθανασιάδης (69' Κάτσε), Σαλπιγγίδης

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Λήξη αγώνα

90+1 Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Τσιρίλο πιάνει την μπάλα στον αέρα και με έναν "κεραυνό" την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανσερραϊκού

89' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Στην θέση του Λεοζίνιο, ο Κέρλα

86' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στην θέση του Τσουκαλά ο Παπάζογλου

85' Ευκαιράι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σαβίνι δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

84' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Με τον Τσιρίλο να κάνει ένα δυνατό σουτ από τα πλάγια και τον Ράτομαν να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

80' Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε στην χειρότερη στιγμή γκολ και ενώ πλέον παίζει με μοναδικό επιθετικό τον Σαλπιγγίδη αφού ο Αθανασιάδης έγινε αλλαγή από τον Χάβο

72' Γκολ για τον Πανσερραϊκο με τον Γεωργιάδη να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από πάσα του Λεοζίνιο, να μπαίνει στην περιοχή ανενόχλητος και με πλασέ να σημειώνει το 1-1

67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στην θέση του Αθανασιάδη ο 17χρονος Κάτσε

65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στην θέση του Σουμπίνιο, ο Ανάκογλου

60' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ ο τερματοφύλακας των Σερρών, μπλοκάρει την μπάλα

54' Κίτρινες κάρτες στον Σαβίνι και τον Σνάουτσνερ. Στον πρώτο για διαμαρτυρία και στον δεύτερο για μαρκάρισμα

50
' Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ζουέλα έχει υπέστη ξανά θλάση, πρώτου βαθμού

45' Ήμίχρονο

42' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στην θέση του Ζουέλα ο Σαβίνι. Ο εκφωνητής του γηπέδου τον αποκαλεί Σαβινί και οι φίλαθλοι ξεσπούν σε γέλια αφού έκανε τον Ιταλό αμυντικό του Δικεφάλου... Γάλλο!

40' Tραυματίστηκε ο Ζουέλα και μάλλον ο Σαβίνι θα πάρει την θέση του. Με δέκα παιζει ο ΠΑΟΚ μέχρι να μπει ο Ιταλός

36' Κίτρινη κάρτα στο 36' για τον Κάστρο

34'
Σουτ του Σαλπιγγίδη που πιάνει την μπάλα στον αέρα μπλοκάρει δύσκολα Ράντμαν.

26': Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο

16' Ωραία κάθετη πάσα του Φωτάκη στον Αθανασιάδη που ξέφυγε από τον Μαβένε, ο Ράντμαν γλίστρησε, αλλά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ.

10' Εκτός από την φάση του γκολ δεν έχει γίνει κάτι άλλο αξιοσημείωτο σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης με την μπάλα να βρίσκεται κυρίως στον χώρο του κέντρου.

5' Πραγματικά ιδανικό ξεκίνημα για τον Δικέφαλο με τον Αθανασιάδη να πρωταγωνιστεί ξανά με... το καλημέρα

2' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από πολύ όμορφη κάθετη πάση του Αθανασιάδη ο Δημήτρης Σαλπιγγιδης βγαίνει τετ α τετ με τον Ράντμαν και σημειώνει με πλασέ το 0-1