ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

Ολυμπιακός – Ηρακλής 2-0 (video)

Όπως έκλεισε το 2010 ξεκίνησε το 2011 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν άνετα με 2-0 τον Ηρακλή, κάνοντας το «8 στα 8» στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και διατηρώντας την απόσταση στο +5 από τον Παναθηναϊκό.....

Τα γκολ για την ομάδα του Ernesto Valverde πέτυχαν ο David Fuster στο 32ο λεπτό και ο Marko Pantelic στο 83ο. Μάλιστα το γκολ του Σέρβου θέτει κάλλιστα υποψηφιότητα για το γκολ της 16ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός είχε από το ξεκίνημα του αγώνα τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει νωρίς όπως σε προηγούμενα παιχνίδια στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Με τον Ibagaza κινητήριο μοχλό για μια ακόμη φορά, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 6ο λεπτό (Riera σουτ στην αγκαλιά του Ελευθερόπουλου) και στο 29ο λεπτό (Mirallas σουτ λίγο έξω), μέχρι να φτάσουμε στη φάση του 32ου λεπτού. Οργανωμένη επίθεση των «ερυθρολεύκων», ο Γιάννης Παπαδόπουλος σέντραρε από τα δεξιά, ο Rommedahl σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Ελευθερόπουλο για να έρθει στο «ριμπάουντ» ο Fuster και με πλασέ να κάνει το 1-0.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος (που αποθεώθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού) ήταν πρωταγωνιστής σε δύο φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε ένα λεπτό. Στο 56’ με διπλή προσπάθεια είπε «όχι» στον Rommedahl, ενώ στο 57’ με εντυπωσιακό τρόπο απομάκρυνε την μπάλα σε δυνατό σουτ του Τοροσίδη. Στο 71ο λεπτό το αριστερό δοκάρι έσωσε την εστία του Ηρακλή σε σουτ του Kevin Mirallas και δύο λεπτά αργότερα ο Soltani αντίκρισε 2η κίτρινη για θέατρο, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός σφράγισε τη νίκη στο 83ο λεπτό με ωραίο ευθύβολο σουτ του Marko Pantelic έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να καταλήγει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Σκόρερ: Fuster (32’), Pantelic (83’)
Κόκκινη: Soltani (73’)
Κίτρινες: Γιάννης Παπαδόπουλος (38’), Αβραάμ Παπαδόπουλος (42’), Αραμπατζής (51’), Ibagaza (59’), Βουτσιάς (90’)
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός: Pardo, Raul Bravo, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Τοροσίδης, Γιάννης Παπαδόπουλος (Holebas 75’), Ibagaza, Riera (Pantelic 69’), Rommedahl (Zairi 59’), Fuster, Mirallas
Ηρακλής: Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Κανακούδης (Lima 70’), Κατσικάς, Josemi, Ηλιάδης (Βέλλιος 70’), Pitu Garcia, Dani, Soltani, Sisic (Βουτσιάς 81’), Mara