ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Κυριακή 3 Ιουλίου 2011

"Προσκύνησε" και ο Ναδάλ!

Με θρίαμβο του Νόβακ Τζόκοβιτς έπεσε η αυλαία στο θρυλικό τουρνουά τένις του Γουίμπλεντον. Ο Σέρβος άσος ισοπέδωσε και τον Ραφαέλ Ναδάλ και με 3-1 σετ (6-4, 6-1, 1-6, 6-3) κατέκτησε το φημισμένο Γκραν Σλαμ, δικαιώνοντας όλους αυτούς που τον θεωρούν τον κορυφαίο τενίστα αυτή την εποχή στον κόσμο.....
Πλέον, απολαμβάνει το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη και δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανένα.

Η επιτυχία του Τζόκοβιτς παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις και από το γεγονός ότι στα 90 χρόνια του τουρνουά έγινε ο πρώτος Σέρβος που σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο. Παράλληλα, αυτός ήταν και ο πρώτος του τίτλος στο συγκεκριμένο τουρνουά. Ένας τίτλος που κατακτήθηκε κόντρα στο πρώην Νο1 που με εξαίρεση το 3ο σετ απλά παρακολουθούσε τον αντίπαλό του να τον ισοπεδώνει. Μάλιστα, μέσα στο 2011 ο Τζόκοβιτς έχει μόνο μία ήττα, από τον Φέντερερ στο Ρολάν Γκαρός, και αυτό λέει πολλά.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες βασίστηκαν στο πολύ δυνατό σερβίς και στα πρώτα εννιά γκέιμ δεν υπήρξε μπρέικ. Παρόλα αυτά, ο Τζόκοβιτς, έδειχνε σε καλύτερη κατάσταση και κέρδισε όλους τους πόντους που είχαν διάρκεια. Έτσι, καταφέρνοντας να παίξει καλή άμυνα στα σερβίς του Ισπανού στο πιο κρίσιμο 10ο γκέιμ, έκανε το μπρέικ και πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Για το δεύτερο σετ, το 6-1 μιλάει από μόνο του. Ο Τζόκοβιτς ο οποίος πίεσε τρομερά τον Ναδάλ, δείχνοντας απίστευτη αυτοσυγκέντρωση. Ο Σέρβος έπαιξε στα όρια τον Ναδάλ και τον κούρασε αρκετά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί ο Ισπανός να προβάλει την παραμικρή αντίσταση.

Στο τρίτο σετ ο Ναδάλ αντέδρασε και επικράτησε αυτός με το εντυπωσιακό 6-1, δείχνοντας προσωρινά ικανός να γυρίσει το ματς. Ήταν όμως ξεκάθαρο από τη στιγμή που έγινε το 4-1 ότι ο Τζόκοβιτς ουσιαστικά παράτησε το σετ, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.

Μια συντήρηση δυνάμεων που έπαιξε τον ρόλο της στο 6-3 του 4ου σετ και τον απόλυτο θρίαμβο. Μέχρι το 3-3 ο Ναδάλ το πάλεψε, αλλά ήταν φανερό ότι κρατιόταν με τα... δόντια στον αγώνα. Πιο φρέσκος ο Σέρβος έκανε το μπρέικ στο 4-3 και μετά απλά ολοκλήρωσε τη νίκη του με άψογα σερβίς.