Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 5-3

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
5-3 (2-2)
Τετάρτη: 24 Αυγούστου 2011
ΓΗΠΕΔΟ: ΚΝΙΔΗΣ

Θετικό το 3ο τεστ για τα Γρεβενά Αεράτα, αφού σ’ ένα καταπληκτικό παιχνίδι επικράτησε με 5-3 του Μακεδονικού Κοζάνης.
Παρόλο που οι δυο ομάδες βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας και τα πόδια των ποδοσφαιριστών είναι βαριά, απέδωσαν κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και οι προπονητές κ.κ. Παπακώστας και Μπαλοδήμος, είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν πάνω από 20 ποδοσφαιριστές.
Το παιχνίδι είχε εκπληκτικό ρυθμό, με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, 8 γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες.
Ο Μακεδονικός που απέδειξε ότι είναι ένα πολύ καλά οργανωμένο σύνολο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ. Τα Αεράτα που ισορρόπησαν στη συνέχεια ισοφάρισαν μ’ ένα καταπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Σ. Μπαλοδήμου, αφού όμως νωρίτερα η επιθετική φλυαρία των παιχτών του Νίκου Μπαλοδήμου ήταν εμφανής με τους παίχτες του να χάνουν τέσσερα απανωτά τετ-α-τετ και να μην μπορούν να νικήσουν τον εξαιρετικό Βαρυτιμίδη.
Ο Μακεδονικός προηγήθηκε ξανά με πέναλτι και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πάλι στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Νέο προβάδισμα πάλι με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και κυριαρχία των Αεράτων στο υπόλοιπο του αγώνα, που απέδωσε τρία γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

5ο λεπτό – 0-1 ο Κωτούλας με δυνατό ευθύβολο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εξαιρετική πάσα του Σαββούδη.
8ο λεπτό – Τετ-α-τετ ο Χαματάι και σωτήρια απόκρουση του Βαρυτιμίδη.
10ο λεπτό – Τετ-α-τετ ο Ιωαννίδης και σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βαρυτιμίδης.
14ο λεπτό – Καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Χαματάι και πλασέ που απέκρουσε και πάλι ο Βαρυτιμίδης.
18ο λεπτό – 1-1 με καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Σέργιου Μπαλοδήμου.
22ο λεπτό – Κοντινό σουτ του Κατσίκα πέρασε άουτ.
23ο λεπτό – Ανατροπή του Σαββούδη από το Δημητριάδη και 2-1 με το Γ. Αντωνόπουλο που ευστόχησε στο πέναλτι.
33ο λεπτό – Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Ιωαννίδης που από θέση τετ-α-τετ καθυστέρησε και κόπηκε από τον Κουτσιώνα.
37ο λεπτό – Πάλι ο Βαρυτιμίδης νίκησε το Χαματάι που από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε για να αποκρούσει ο εξαιρετικός πορτέρο του Μακεδονικού.
39ο λεπτό – Βολίδα του Παπακώστα από τη θέση του πέναλτι και εκπληκτική απόκρουση του Βαρυτιμίδη σε κόρνερ.
44ο λεπτό – 2-2 με το Χαματάι μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια.
53ο λεπτό – 2-3 με πέναλτι του Σαββούδη. Το πέναλτι κέρδισε ο Γ. Αντωνόπουλος από το Δημητριάδη.
57ο λεπτό – 3-3 με το Χ. Καραγιάννη που πέρασε και τον τερματοφύλακα.
60ο λεπτό – 4-3 πάλι με το Χ. Καραγιάννη, μετά από ασίστ του Χαματάι.
66ο λεπτό – Βολίδα του Σακαλή και εκπληκτική απόκρουση του Παπατσάνη σε κόρνερ.
73ο λεπτό – Πλασέ του Χ. Καραγιάννη από τα 2 μ. απέκρουσε σε κόρνερ ο Βαρυτιμίδης.
80ο λεπτό – 5-3 με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά του Χαστά, μετά από κόρνερ του ΄Ιττη.

΄Αριστη η διαιτησία των Χαραλαμπίδη, Μωυσιάδη, Δασκαλόπουλου (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

Γρεβενά Αεράτα (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας, Νασιόπουλος, Δημητριάδης, Θ. Δημόπουλος, Κοτενίδης, Ιωαννίδης, Σ. Μπαλοδήμος, Παπακώστας, Χαματάι, Καραγιάννης, Χαριζόπουλος (΄Ιττης, Αναστασιάδης, Χαστάς, Βιτορίνο, Μπαρμπαγιάννης, Λιάμπας, Τσεπίδης, Ζιώγας, Παπατσάνης, Χριστάκης)

Μακεδονικός Κοζάνης (Γιώργος Παπακώστας): Βαρυτιμίδης, Καλημέρης, Κουμπούρας, Κουτσιώνας, Μ. Παπαδόπουλος, Γ. Αντωνόπουλος, Σαββούδης, Σακαλής, Τζιούτζιας, Κ. Αντωνόπουλος,  Λ. Κατσίκας, Γ. Κατσίκας, Κουτούλας, Πηγαδάς, Ζαχαρίας, Γκούμας, Πάτσιος, Σταθόπουλος, Τράτσκας