ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Άτυχη η Λίβερπουλ (video)

Ισόπαλο 1-1 ήρθε το ντέρμπι μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Σίτυ, με την Λίβερπουλ να χάνει κλασσικές ευκαιρίες και την Σίτυ...απλά να στέκεται τυχερή.
Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις 2 ομάδες οι οποίες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.Αυτό το κατάφερε καλύτερα η Σίτυ το πρώτο μισάωρο, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Κομπανί στο ΄31.Από εκεί και πέρα ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο.Η Λίβερπουλ κατέκτησε κυριολεκτικά όλη την κατοχή με αποτέλεσμα μόλις 2 λεπτά αφότου δέχτηκε γκολ να καταφέρει να ισοφαρίσει έπειτα από αυτογκόλ του Λέσκοτ.Αυτό όμως ήταν μόνο η αρχή, καθώς οι κόκκινοι διάβολοι ήθελαν απεγνωσμένα την νίκη.Η Λίβερπουλ δημιουργούσε συνεχόμενες ευκαιρίες με κλασσικές αυτές του Ντάουνινγκ στο ΄68 και το ΄78.Το απίστευτο όμως συνέβη στις καθυστερήσεις.Ο Τζο Χαρτ αφού τέντωσε όλο του το σώμα για απεκρούσει την κεφαλιά του Κάρολ, σηκώθηκε αστραπιαία και απέκρουσε και το ριμπάουντ του Σουάρεζ, στην καλύτερη ίσως επέμβαση της καριέρας του.
Ευκαιρία όμως να πάρει το ματς είχε στο τέλος κι η Σίτυ, όταν ο Σίλβα πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά εξαντλημένος από την υπεροπροσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τους τρεις αντιπάλους που βρίσκονταν στην γραμμή.
Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτυ παρέμεινε στο +5 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ η Λίβερπουλ είχε μια βραδιά παρόμοια με αυτή του Ολντ Τράφολντ, όπου έδωσε τα πάντα, αλλά έμεινε μόνο με έναν βαθμό.