ΤΟ FRAPESPORT ΖΗΤΑ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Θρίαμβος Πανιωνίου στο ντέρμπι

Εχοντας για κορυφαίο τον Μάριο Μπατή (14π., 7ριμπ. 3ασ.), ο Πανιώνιος σε συνέχεια των καλών του εμφανίσεων νίκησε τον ΠΑΟΚ με 74-63 σ’ ένα ματς που κρίθηκε περισσότερο στο πάθος των «κυανέρυθρων» και λιγότερο στην ποιότητα που έβγαλαν στο παιχνίδι τους....

Ο «δικέφαλος» που είχε πολύ άσχημα ποσοστά σε δίποντα (15/40) και τρίποντα (2/14) κρατήθηκε στην διεκδίκηση της νίκης, λόγω των βολών και των Παπαδόπουλου, Μάρσαλ που έκαναν ό,τι μπορούσαν «χτυπώντας» στην ρακέτα των Νεοσμυρνιωτών.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 2-8 και 5-10 έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, με τον Μπατή να σημειώνει απανωτά καλάθια και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14-13.
Στην β’ περίοδο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με μπροστάρηδες τους Αθανασούλα, Παραγιό ξέφυγαν ακόμα και με +6 (26-20 στο 15’). Ο «δικέφαλος» όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις, με τον νεαρό Γιαννακίδη να δίνει λύσεις και τον «Λάζο» να μπαίνει ξανά στο παρκέ να ρίχνει τη διαφορά στο καλάθι (27-25).
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και οι Νεοσμυρνιώτες με τρίποντο του Τσιάρα και δυο βολές του Βούγιανιτς έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (32-25).
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ είχε πολύ άσχημα ποσοστά και ειδικά στα τρίποντα, κλείνοντας το ημίχρονο με 0/10, ενώ είχε και σχεδόν τα διπλάσια λάθη (9 έναντι 5) από τον Πανιώνιο. Και τα δίποντα ήταν σε επίπεδα... σχολικού πρωταθλήματος (5/18) κι ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε στο σκορ χάρη στις βολές (15/20).
Στο ίδιο μοτίβο και το β’ μέρος με τον Πανιώνιο να ξεφεύγει με +13 (43-30) με δυο διαδοχικά τρίποντα από Βούγιανιτς και Μπατή. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο από τον Μακ Γκραθ ο ΠΑΟΚ μείωσε και με σερί 9-0 έριξε τη διαφορά στους 4 (43-39), ωστόσο, με δικό τους σερί οι γηπεδούχοι απέκτησαν και πάλι μεγάλη διαφορά (50-39) στο 28’.
Η έλλειψη ωστόσο του καθαρού μυαλού και τα πολλά λάθη δεν επέτρεψαν στους «κυανέρυθρους» να διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από το +10 κι ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας εκ νέου με κορυφαίο σ’ αυτό το σημείο τον Μάρσαλ (51-48 στο 29’).
Το ματς λοιπόν έγινε ... ροντέο κι ο Μάρσαλ με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (51-51) με τον «δικέφαλο» να τρέχει σερί 12-1 στην έναρξη της δ’ περιόδου. Με μεγάλο τρίποντο του Βούγιανιτς στο τέλος του χρόνου της επίθεσης, ο Πανιώνιος έφυγε με +6 (59-53) και πήρε μεγάλη ψυχολογική ανάταση που τον ώθησε να ξαναχτίσει μια διαφορά.
Με δυο εύστοχες βολές του Μπατή στο 35’ το σκορ έγινε 65-55 υπέρ των «κυανέρυθρων», την ώρα που οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να χτυπήσουν εκεί που πονούσαν οι γηπεδούχοι, δηλαδή στη ρακέτα, χωρίς όμως επιτυχία.
Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 5-6 πόντους τη διαφορά και οι «κυανέρυθροι» με δυο καρφώματα του Ενονού (σ.σ: το δεύτερο με alley-oop στον αιφνιδιασμό) έστειλαν τη διαφορά στο +10 (71-61) με το ρολόι να δείχνει το 39’ και κάπως έτσι να γράφεται ο επίλογος ενός ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και κρίθηκε στο πάθος των Νεοσμυρνιωτών που τελικά επιβλήθηκαν των Θεσσαλονικέων με 74-63.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 32-25, 51-48, 74-63
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 3, Βούγιανιτς 17 (3), Γιαννόπουλος 3 1, Τσιάρας 5 (1), Αθηναίου, Μπατής 14 (2), Γιάνκοβιτς 9 (1), Καββαδάς 3, Ιωάννου, Ελονού 9 (13 ριμπ.), Παραγιός 8, Μπάρλος 3 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17, Αράπης, ΜακΓκραθ 7 (1), Αποστολίδης 3, Δέδας, Ντόζιερ 7 (1), Γκρέι 6, Παπαδόπουλος 13 (14 ριμπ.,), Γιαννακίδης 8, Καλλές, Γκετσέφσκι 2.