Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει συντάκτης του blog μας, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο e-mail: frapesport@gmail.com

Παρασκευή 20 Μαΐου 2011

Κίνητρο και παράδοση Καραγκούνη εναντίον ΠΑΟΚ

Φανέλα βασικού αναμένεται να πάρει -πιθανόν- ο Γιώργος Καραγκούνης και πάλι κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο "τυπάρας" με αριθμούς απέναντι στον "Δικέφαλο του Βορρά" έχει κίνητρο...
και καλή παράδοση.

Στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμα κομβικό ματς για την πρώτη θέση υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Στο ματς της Κυριακής (20:30) ο Ζεσουάλδο Φερέιρα δεν θα έχει τον τιμωρημένο Κώστα Κατσουράνη που αποβλήθηκε κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και την θέση του εκτός απροόπτου θα πάρει ο Γιώργος Καραγκούνης.

Ο "τυπάρας" που έχει το κίνητρο των δύο συμμετοχών στα εναπομείναντα ματς για να φτάσει τις 226 συμμετοχές (έχει 224 μέχρι τώρα) με την "πράσινη" φανέλα και να φτάσει την πρώτη 20αδα και τον Χουάν Ραμόν Ρότσα είναι και ένας παίκτης "κλειδί" στα ματς με τον "Δικέφαλο του Βορρά".

Στις τέσσερις χρονιές μετά την επιστροφή του από την Μπενφίκα και πάλι στο "τριφύλλι" ο Καραγκούνης έχει 11 συμμετοχές σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος (και πλέι οφ) κόντρα στον Δικέφαλου του Βορρά".

Σε αυτές ο "τυπάρας" έχει πετύχει τρία γκολ κόντρα στον ΠΑΟΚ με πιο χαρακτηριστικό αυτό στην Τούμπα μέσα που έδωσε την πολύτιμη νίκη στο "τριφύλλι" και κάνοντας όλους τους ποδοσφαιρόφιλους να χειροκροτήσουν.

Αναλυτικά οι επιδόσεις του "τυπάρα":

2007-2008
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 2-0 (29/09/07)
Ο Καραγκούνης είχε ανοίξει το σκορ στο 43' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και είχε αγωνιστεί 88' λεπτά με τον Ιβανσιτς να μπαίνει στην θέση του.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 0-1 (27/01/08)
Ο "τυπάρας" είχε αγωνιστεί 69΄λεπτά στο ματς της Τούμπας με τον Εκι Γκονζάλες να τον αντικαθιστά.

2008-2009

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 0-0 (19/10/08)
Ο "τυπάρας" έμεινε στον πάγκο από τον Τεν Κάτε και μπήκε αλλαγή στο 80' στην θέση του Αντρέας Ιβανσιτς.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 3-0 (08/02/09)
Ο Καραγκούνης αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο (πρώτο) και εν συνεχεία αντικαταστάθηκε από τον Κλέιτον.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1 πλέι οφ (10/05/09)
Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Καραγκούνης στο 87' με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω από τον Χαλκιά.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 4-1 πλέι οφ (24/05/09)
Ο Καραγκούνης άνοιξε και πάλι το σκορ ευστοχώντας από τα έντεκα βήματα στο 36' και αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

2009-2010

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 2-1 (25/10/09)
Ο Καραγκούνης αγωνίστηκε για 89' λεπτά και αντικαταστάθηκε στο 89' από τον Ρουκάβινα.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 2-1 (21/02/10)
Ο μέσος του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

2010-2011

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 1-0 (16/10/10)
Ο Καραγκούνης αγωνίστηκε 66' λεπτά και την θέση του πήρε ο Μαρίνος

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 0-1 (06/02/11)
Ο "τυπάρας" έμεινε στον πάγκο και εν συνεχεία κλήθηκε να βοηθήσει στο 68' με τον Φερέιρα να αποσύρει τον σκόρερ Νίνη.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 2-1 πλέι οφ (08/05/11)
Ο "τυπάρας" μπήκε αλλαγή στο 66' στο ματς της Τούμπας αντί του Σιμάο Μάτε Τζούνιορ.